Ήττα στην παράταση για το Ελληνικό Κολλέγιο Θεσσαλονίκης

28/06/2024 - 20:57 Τελευταία τροποποίηση στις 28/06/2024 - 21:11

Στη δεύτερη ημέρα των αγώνων του Παγκόσμιου Σχολικού Πρωταθλήματος μπάσκετ, το Ελληνικό Κολλέγιο Θεσσαλονίκης ηττήθηκε από την ομάδα της Κίνας 83-87.

Τα πολλά λάθη, τα άστοχα σουτ 3 πόντων, οι αμέτρητες τεχνικές ποινές από τους διαιτητές σε κάθε φάουλ που προκάλεσαν τις διαμαρτυρίες των Ελλήνων αθλητών αλλά και η κούραση που ήρθε στο 4ο οκτάλεπτο, είχαν ως αποτέλεσμα η ελληνική ομάδα να ηττηθεί στην παράταση από τους οικοδεσπότες που έπαιζαν επιθετικά και πολύ σκληρή άμυνα.

Το ελληνικό κολέγιο έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι, ωστόσο ήρθε η ανατροπή στο τελευταίο τρίλεπτο. Στο 1οοκτάλεπτο το σκορ ήταν 13-10, στο 2οοκτάλεπτο 29-21, στο 3οοκτάλεπτο 49-41 (επιμέρους 20-20) και στο 4ο ο αγώνας έληξε 75-75 (επιμέρους 26-34). Η Κινέζικη ομάδα προηγήθηκε 75-73 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, με την ομάδα μας να προσπαθεί να πάρει τον αγώνα στο τέλος με άστοχο τρίποντο, όμως, κέρδισε το επιθετικό ριμπάουντ ο Μάριος Γιαννίκος και ισοφάρισε σε 75-75 στέλνοντας στη παράταση το παιχνίδι. Στην παράταση η ελληνική ομάδα δεν απέδωσε τα αναμενόμενα με αποτέλεσμα να κλείσει το σκορ 83-87 υπέρ της ομάδας από την Κίνα.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου μας, η Τουρκία κέρδισε με 89-47 τη Βουλγαρία.