Έκανε το 1-0 ο Θησέας στους τελικούς

28/04/2013 - 21:12

Ariwn_Thiseas_gynaikes_60-44_2012_13_1Στον Θησέα Παναγιούδας κατέληξε το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα της σειράς των τελικών στο γυναικείο πρωτάθλημα της ΤΕ Λέσβου, έπειτα από ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη ματς.

Η ομάδα του Κώστα Καραμανώλη, ενισχυμένη και με την προσθήκη της Βικτώριας Δήμο που ήρθε από τη Λάρισα, όπου σπουδάζει, για να προσφέρει τις υπηρεσίες της στον Θησέα, κατάφερε να πάρει τη νίκη, αν και το προβάδισμα στο σκορ άλλαξε αρκετές φορές χέρια στη διάρκεια του αγώνα.

Ο Αρίωνας, ο οποίος στερήθηκε τις πολύτιμες βοήθειες της έμπειρης Ροδούλας Καρακλά, προηγήθηκε με 14-8 στο πρώτο 10λεπτο, ωστόσο ο Θησέας ανέκαμψε και βρέθηκε μπροστά με διαφορά δύο πόντων στο ημίχρονο (18-20). Στην τρίτη περίοδο, η ομάδα του Καταύτου βρέθηκε ξανά με προβάδισμα τριών πόντων (29-26), όμως στο τέταρτο και καθοριστικότερο 10λεπτο, ο σύλλογος της Παναγιούδας ευστόχησε στις κρίσιμες προσπάθειες και πήρε τη νίκη με 38-40.

Για την ομάδα του Κώστα Καραμανώλη ξεχώρισαν η Τρούπκου (16π) και η Δήμου (13π), ενώ από πλευράς Αρίωνα πρώτη σκόρερ ήταν Παυλή (13π).