Πλήρωσε τα δικά του λάθη

22/10/2022 - 21:21 Τελευταία τροποποίηση στις 22/10/2022 - 23:13

Τρίτη διαδοχική ήττα για τον Αιολικό αυτή τη φορά από τη Νίκη Αμαρουσίου με τελικό σκορ 54-67, σε ένα παιχνίδι που ξεκίνησε καλά για τους γηπεδούχους, όμως η συνέχεια ήταν (αυτο)καταστροφική, απέναντι σε έναν αντίπαλο που ήταν χαμηλότερος σε ποιότητα σε σχέση με τους αντιπάλους τις δύο πρώτες αγωνιστικές.

Ο Αιολικός έκανε καλό ξεκίνημα στο πρώτο δεκάλεπτο σε αντίθεση με τα δύο προηγούμενα παιχνίδια, έπαιξε με καθαρό μυαλό και πειθαρχημένα με το σκορ να κλείνει στο 15-20 υπέρ της φιλοξενούμενης ομάδας. Στη δεύτερη περίοδο, οι "κυανόλευκοι" έχασαν την συγκέντρωση τους, με αποτέλεσμα η Νίκη Αμαρουσίου να κυριαρχήσει στα ριμπάουντ, κάτι το οποίο κόστισε στον Αιολικό και σε συνδυασμό με κάποια εύστοχα καλάθια από τη γραμμή των 6,75 η διαφορά του ημιχρόνου πήγε σε διψήφιο αριθμό και συγκεκριμένα 28-41.

Η συνέχεια και στο τρίτο μέρος ήταν ανάλογη, με τον Αιολικό να κάνει επιπόλαια λάθη, ενώ ενδεικτικό της κακής απόδοσης του, το γεγονός ότι σκόραρε για πρώτη φορά στα 5,44 του χρόνου και αυτό από την γραμμή των βολών, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν ανοίξει την ψαλίδα του σκορ νωρίτερα στο 28-48.

Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι με την Νίκη να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα στο Κλειστό Γυμναστήριο της Νεάπολης το οποίο ήταν ξανά ασφυκτικά γεμάτο από τους φίλους του Αιολικού με τελικό αποτέλεσμα 54-67.